Baseny bez chemii – odpowiedni wybór

Z niedawnymi testami dokonanymi na środkach chemicznych wykorzystywanych w basenach nie dziwi nikogo fakt, że coraz więcej osób decyduje się na ich niechemiczne alternatywy do czyszczenia i zabezpieczania basenów. Wiele środków chemicznych wykorzystywanych w basenach w badaniach pokazały, że podnoszą ryzyko na niektóre problemy zdrowotne. Choroby te różnią się od siebie rozpoczynając od dziecięcej astmy, kończąc na rakach.

Kiedy odprężamy się na basenie i pływanie jest jedną z opcji, nie chcemy dodawać ryzyka do naszego wypoczynku. Kiedy do wyboru mamy wiele niechemicznych basenów, nie wszystkie z nich są takie same, a niektóre nawet bywają niebezpieczne. Awarie takich basenów, mogą uświadomić właścicielom o wybraniu odpowiedniej ochrony dla takich basenów.

Chemikalia oparte na chlorze i bromie działają na zasadzie atakowania każdego organicznego materiału i utrzymują basen w czystości, jednak występują liczne efekty uboczne używania tej metody. Wliczając w to wysuszanie skóry, zmianę jej koloru, wysuszanie włosów i szkodę jaki wyrządzają dla oczu. Chlor kojarzony jest również z tym, że podnosi ryzyko nie kontrolowania zwieraczy i pęcherza u starszych. Podniesione ryzyko astmy u dzieci także zostało stwierdzone i odnotowane. Chlor musi być używany bardzo roztropnie i bardzo ciężko jest używać go w odpowiedniej ilości dla danego zbiornika wodnego. Nawet jeśli odpowiednie metody bezpieczeństwa zostaną zachowane, ciągle występuje ryzyko związane z samym środkiem chemicznym. Ludzie decydują się na niechemiczne baseny z powodu niebezpieczeństw związanych z chemikaliami.

Generatory Ozonu (więcej o generatorach ozonu na stronie polskiego producenta Korona Ozon) są używane i działają na zasadzie zabijania bakterii przy użyciu ultrafioletu. System ten jest drogi i nie w pełni skuteczny, kiedy przychodzi do likwidacji bakterii w dużych skupiskach takich jak baseny. Ten typ systemu nie jest w pełni efektywny, by zastąpić chemikalia. Systemy z użyciem soli działają przy użyciu generatora soli, który przerabia sól na chlor. Dostaje się w zasadzie ten sam efekt jak przy użyciu chloru, by utrzymać basen w czystości. Ciągle będzie odczuwało się te same konsekwencje tj. ten sam zapach, piekące oczy, wysuszanie skóry i włosów, które występuje przy używaniu chloru.

Z szeroką gamą niechemicznych dodatków do basenu, będziesz zamieniał szkodliwe chemikalia na ich drogie odpowiedniki. Produkty zawierające biagunoidy są bardzo kosztowne i potrzeba ich więcej, by efektywnie czyścić basen.

Metoda jonowa i tlenowa usuwa wszystkie zagrożenia, odsuwając od użytku groźne dla zdrowia chemikalia i drogie ich zamienniki. Ta metoda zapewnia prawdziwe niechemiczne baseny. Nie ma potrzeby dodawania chemikaliów. Nim zdecydujesz się na wybór produktów do oczyszczania basenu, musisz spojrzeć na aspekt zdrowotny, a dopiero następnie na koszt. Utrzymywanie basenu w czystości jest ważne by rodzina i znajomi byli bezpieczni od bakterii i wirusów, które mogą żyć w niesanitarnym basenie. Jednak utrzymywanie basenu w czystości nie oznacza, że musisz używać szkodliwych lub kosztownych produktów, które mogą zawierać własny zestaw niebezpieczeństw i mogą prowadzić do potencjalnych zagrożeń zdrowotnych.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 8.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)