Budżet nie jest najważniejszy. W projekcie wnętrza liczy się pomysł

To, że na remont mieszkania odkładałeś oszczędności z 5 ostatnich lat, nic nie znaczy. Jeśli o aranżacji wnętrz nie masz zielonego pojęcia, luksusowa armatura łazienkowa i marmur w przedpokoju w niczym ci nie pomogą. Naprawdę.

Te błędy to realny powód do wstydu. Na pewno je znasz?

szprosy w oknach

Zdjęcia Flickr.com CC 2.0 Elliott Brown

1. Przesadnie inspirujesz się katalogami producentów

To, że w tej chwili panuje powszechna moda na modernizm i surowe wnętrza, to jeszcze nie powód, dla którego i twój dom miałby być utrzymany w takiej tonacji. Serio. Obite białą skórą meble i czarny, wykończony na wysoki połysk parkiet, może i imponują znajomym, ale ich właściwości praktyczne pozostawiają wiele do życzenia. Pamiętaj, że dom powinien być funkcjonalny do bólu – jeśli sytuacja tego wymaga, także kosztem wrażeń estetycznych.

2. Wierzysz, że dekoracjach okiennych można zaoszczędzić

Wątpliwej jakości szprosy i gotowe rolety bez jakiejkolwiek ochrony gwarancyjnej wydają się nam kiepskim pomysłem. Nie chodzi też o to, aby dekoracje okienne wyczyściły twój portfel do zera, ale jeśli obetniesz koszty o połowę, spodziewaj się, że za kilka miesięcy, w swoim ulubionym sklepie budowlanym wydasz dwa razy tyle.

Jeśli godzisz się na pewne kompromisy, rolety z tkaniny bawełnianej zamień na te z przesłonami syntetycznymi, a szprosy wewnątrzszybowe na te naklejane (więcej: http://szprosy.pl). Poniżej tego poziomu nie schodź.

3. Chcesz zaimponować przyjaciołom

Gdybyś był właścicielem kilku apartamentowców w Warszawie, jeden mógłbyś urządzić tylko dla swoich przyjaciół. Szansa na to, że tak właśnie jest, wydaje się nam niewielka, dlatego zapamiętaj jedno – dom projektujesz przede wszystkim z myślą o sobie i twoich bliskich. A znajomych zamiast do domu, możesz zaprosić na imprezę w pubie. Myślimy, że nie będą mieli nic przeciwko.

4. Boisz się kolorów

Fakt, że 80% polskich domów i mieszkań jest utrzymana w neutralnej kolorystyce bieli i beżów, to nie powód, dla którego i ty musisz wpisywać się w ten kanon. Eksperymentuj z kolorami, ich wybarwieniem i fakturą. Stawiaj na nowoczesne farby lateksowe i te o oryginalnej strukturze.

Pamiętaj tylko, że ciemne, matowe ściany optycznie pomniejszają wnętrza.

5. Nad wyraz rozkochałeś się w akcesoriach wnętrzarskich

Co za dużo, to nie zdrowo. We wszystkim miej umiar i jeśli twój dom nie jest przesadnie przestronny, być może duża, 5-osobowa sofa, dwa fotele i trzy pufy to jednak przesada. Przykłady można mnożyć. Wanna w łazience o powierzchni użytkowej 4 metrów kwadratowych to też niezbyt dobry pomysł.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: +1 (wybrano z 1 głosy)