Ceny mieszkań na rynku wtórnym w Krakowie

W ciągu ostatnich kilku  lat, ceny używanych lokali na rynku transakcyjnym w Krakowie, malały nawet  o 9%. Stanowiło to kolejny dowód  na ogromną przepaść jaka dzieli możliwości finansowe nabywców od standardowych wymagań, jakie stawia przed nami rynek mieszkaniowy. Obecnie ostateczne ceny mogą odbiegać od cen transakcyjnych aż o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Według ostatnich danych, sprzedający mogą oczekiwać nawet 7% mniej od wcześniej ustalonej kwoty. Warto zaznaczyć, że zdarzają się także korzystniejsze propozycje oparte na 10% obniżce ceny.

Analizując tendencje na rynku nieruchomości, trzeba podkreślić iż w dużej mierze są one podyktowane porami roku. Okresem obfitującym w największą liczbę transakcji jest przełom marca oraz kwietnia. Jest to spowodowane niską frekwencją w miesiącach zimowych, gdy zainteresowanie potencjalnych nabywców gwałtownie spada.

Dużym wpływ na popyt w stronę nieruchomości mają głównie banki oraz charakter oferowanych kredytów. Ponieważ wraz z początkiem roku, stopy procentowe zostały obniżone, warunki zaciągnięcia kredytu mieszkaniowego stały się znacznie korzystniejsze. Ma to jednak swoje słabe strony, gdyż z ekonomicznego punktu widzenia duże obniżki cen lokali spowodują duży popyt,  który jak wiemy tworzy doskonałe warunki do wprowadzenia niemałych  podwyżek.

Jednak w ostatnich miesiącach eksperci wciąż odnotowują spore spadki cen na krakowskim rynku wtórnym , co oznacza że  jeśli zasady dotyczące zaciągania kredytów mieszkaniowych nie ulegną nagłej modyfikacji, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ceny mieszkań również nie ulegną jakimś większym zmianom.

Największym zainteresowaniem kupujących cieszą się niewielkie lokale, oddalone od centrum Krakowa. Ceny tego typu mieszkań charakteryzują się o wiele niższą ceną, szczególnie na rynku wtórnym. Często zdarza się, iż w przypadku standardowej ceny za mieszkanie, deweloperzy oferują rozmaite dodatki, takie jak darmowe miejsca parkingowe, dodatkowe pomieszczenia gospodarcze a nawet wyjazdy zagraniczne.

Chcąc znaleźć najnowsze oferty tanich mieszkań w Krakowie, wystarczy  skorzystać z  wyszukiwarki internetowej, posługując się  prostym hasłem, jak “mieszkania Kraków” czy “mieszkania w Krakowie”, a z całym przekonaniem otrzymamy sporo wyników, jak na przykład www.salwator.com.pl, czyli strona dewelopera oferującego mieszkania na sprzedaż w Krakowie.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)