Jak stopy procentowe wpływają na oprocentowanie lokat?

Najlepsze lokaty wypadają obecnie bardzo słabo na tle innych rozwiązań dotyczących inwestycji finansowych. Ich zyski są bowiem nawet kilkanaście razy niższe niż z funduszów inwestycyjnych czy giełdy. Niedawne obniżki stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego spowodowały, że banki oferują obecnie lokaty z oprocentowaniem tak niskim, że praktycznie nic na nich nie zarabiamy.

bankiCzasem zdarza się nawet, że na nich tracimy, gdyż zyski są niższe od inflacji. Stopy procentowe na poziomie 2,5% są wynikiem rekordowym – jeszcze nigdy w historii nie były tak niskie, jednak aktualny stan naszej rodzimej gospodarki i niewysoka inflacja sprawiają, że w najbliższym czasie nie powinniśmy spodziewać się ich podniesienia. Ich podwyżki nie przyniesie również stabilny kurs walut takich jak euro czy frank szwajcarski.

Lokaty przestały się opłacać

Każdy spadek stóp procentowych NBP obniża wysokość oprocentowania lokat. Dotyczy to jednak jedynie nowych umów, gdyż umowy zawarte przed obniżką nie zmieniają swojego oprocentowania (wyjątkiem są lokaty z oprocentowaniem zmiennym). Natomiast podwyżki stóp procentowych powodują automatyczne zwiększenie opłacalności wszelkiego rodzaju depozytów bankowych. Lokaty bankowe na chwilę obecną proponują realne zyski w granicach 1% w skali roku – o czym więcej na http://oszczedzajskutecznie.com.pl. Nie trzeba posiadać dużej wiedzy finansowej, żeby wiedzieć, że jest to kwota bardzo niska i że nasz ewentualny zarobek będzie wręcz kuriozalny.

Lepsza lokata niż nic

Pamiętajmy jednak, że niski zarobek na lokacie jest lepszy niż trzymanie oszczędności na nieoprocentowanym rachunku oszczędnościowo – rozliczeniowym. Jeżeli posiadamy gotówkę, którą chcielibyśmy zainwestować, nie powinniśmy z tego rezygnować tylko ze względu na niewielkie odsetki z lokaty. Lokata nie da nam dużych zysków, ale w zamian będziemy mieć gwarancję, że pieniądze nie „rozpłyną się” na drobne wydatki i nadal będą zasilać poczet naszych oszczędności. Czynnik ten jest niekiedy o wiele ważniejszy niż sama wysokość ewentualnych zarobków. Pamiętajmy więc, o innych czynnikach wpływającą na rentowność lokat. Miejmy na uwadze poziom stóp procentowych, inflację oraz wysokość podatku Belki. Oceniajmy także oferty lokat pod kątem realnych zysków. W ten sposób będziemy wiedzieli ile rzeczywiście zarabiamy oszczędzając, bo świadomy człowiek to bogaty człowiek. Stosujmy się do tych rad, a będzie dobrze.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)