Jak szybko przewieźć zwłoki z zagranicy?

Ludzie od tysięcy lat chowają zmarłych. Jest to potrzebne, aby móc przetrwać żałobę. Niestety, nie zawsze jest możliwość odpowiednio szybko pochować kogoś bliskiego. Dzieje się tak, gdy do zgonu dojdzie na terenie obcego kraju. Przewóz zwłok z zagranicy może być bowiem dosyć trudny.

Stos dokumentów

Przede wszystkim, zanim transport zwłok z zagranicy zostanie zrealizowany, trzeba zorganizować wiele dokumentów. Na ich wydanie oraz zatwierdzenie trzeba oczywiście zawsze czekać. Pierwszą sprawą jest otrzymanie zaświadczenia od prezydenta miasta, w którym ma zostać pochowany denat. Zaświadczenie to powinno zawierać zgodę na przywiezienie do miasta zwłok. Jednakże, musi ono najpierw zostać dostarczone do konsulatu, który to dopiero na podstawie tej zgody wydaje kolejne zaświadczenie. Cały ten proces może trwać kilka dni i kosztuje w przeliczeniu na polską walutę od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.

przewóz zwłok z zagranicy

 

Ponadto, zanim będzie miał miejsce przewóz zwłok do Polski, trzeba uzyskać akt zgonu. Jeśli przewozi się trumnę z ciałem, a nie urnę, wymagane jest też zaświadczenie, iż denat nie był zarażony chorobą zakaźną.

Zgody na przewóz zwłok na terenie Polski

Powyższe dokumenty są niezbędne, ażeby w ogóle rozpocząć transport zwłok z zagranicy, Niemniej jednak, potrzebne są też zgody na wożenie trumny z ciałem, czy też urny z prochami po Polsce. Żadna zgoda nie jest wymagana tylko i wyłącznie wtedy, gdy dystans do pokonania wynosi mniej niż 60 kilometrów i jest pokonywany samochodem.

Powietrzny transport zwłok z zagranicy

Obecnie, najczęściej wybieranym sposobem przewozu zwłok z zagranicy jest z całą pewnością droga powietrzna. Jednakże, trzeba się zawsze upewnić, czy na pewno z danego kraju bez trudu będzie można przewieźć zwłoki samolotem. Okazuje się bowiem, że część linii lotniczych nie wyraża zgody na transport zwłok z zagranicy. Chodzi tutaj jednak tylko o ciała, gdyż z urnami przeważnie nie ma żadnych problemów.

Usługi zakładu pogrzebowego

Bardzo złym pomyłem jest podejmowanie prób transportu zwłok z zagranicy na własną rękę. Kwestie formalne wymagają bowiem obecności zarówno w miejscu, w którym znajduje się ciało jak i w Polsce. Ponadto, sprawne załatwienie kwestii formalnych wymaga dużego doświadczenia w tych sprawach. Stad też absolutnie niezbędne jest pośrednictwo zakładu pogrzebowego. Wyspecjalizowane w tego rodzaju usługach zakłady pogrzebowe zajmują się przewozem zwłok z zagranicy od samego początku do końca, przez co ich klienci mogą się skupić na przeżywaniu żałoby.

 

Zobacz więcej: http://www.epitafium-przewozy.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)