Jakie są najlepsze lokaty bankowe?

Najlepsze lokaty to te, które posiadają najwyższe oprocentowanie. Nie jest to jednak jedyny warunek świadczący o tym, że jest najlepsza ze wszystkich możliwych ofert. Dla niektórych najkorzystniejsze będą lokaty ze stopą procentową wynoszącą 7%, ale czas jej trwania wynosi 3 lata. Inni wolą nie blokować sobie na tak długo możliwości korzystania z własnego kapitału i decydują się na lokatę roczną, której oprocentowanie wynosi np. 5%.

inwestycje-oszczedenosciIstnieje wreszcie grupa osób, które w skrócie można powiedzieć, żyją z miesiąca na miesiąc, kierujący się zasadą, że nigdy nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Ta grupa osób najczęściej decyduje się na otwarcie rachunku bankowego na okres 1 miesiąca, który oprocentowany jest np. w wysokości 2%. Zatem pojęcie „najlepszej lokaty bankowej” okazuje się tu pojęciem względnym. Najlepsza lokata to taka, która spełnia Twoje oczekiwania i odpowiada Twoim wymaganiom.

Co przemawia za jakością lokaty?

Zdecydowana większość uważa, że najważniejsze przy ocenie jakości lokaty bankowej jest jej oprocentowanie. Jest to stwierdzenie słuszne. Warto jednak zwrócić wówczas uwagę na czas trwania takiego rachunku. I to jest kolejny niezbędny punkt. Ponieważ, jeżeli w ciągu kilku najbliższych miesięcy czy lat nie planujesz żadnego większego wydatku, bądź też chcesz zgromadzić pewną kwotę na zapewnienie sobie czy swojemu dziecku lepszej przyszłości, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie ulokowanie środków na rachunku o dłuższym czasie trwania, np. lokaty roczne, dwu-, a nawet 3 – letnie. Niezwykle ważnym aspektem jest także kapitalizacja naliczonych odsetek. Najprostsza zasada głosi, że im częściej odsetki doliczane są do salda lokaty, tym więcej na niej zyskamy.

Ale nie daj się złapać na haczyk

Nie daj się również nabrać na świetlane oferty różnych banków, które oferują niemal złote runo. W większości, należy jednak spełniać dodatkowe warunki. Wśród nich, częstym procederem jest propozycja otwarcia lokaty wraz z założeniem np. konta oszczędnościowego. Dokładnie czytaj zatem regulamin każdej oferty abyś nie uwikłał się w zbyteczne prowizje. Zastanów się również czy chcesz aby twoja lokata była rachunkiem odnawialnym czy też nie. Przy wyborze lokaty odnawialnej, musisz zdawać sobie sprawę, że po zakończeniu czasu trwania dotychczasowej lokaty, automatycznie otworzy się kolejny rachunek na tę samą kwotę, jednakże na warunkach obowiązujących w dniu jej ponawiania. Większość banków umożliwia jednak indywidualne modyfikowanie tej opcji.

Oszczędzanie na lokatach – czy to rzeczywiście ma sens?

Według inwestujwlokaty.com.pl lokowanie kapitału na lokatach bankowych ma sens pod warunkiem, że przemyślisz sprawę i podejdziesz do niej naprawdę poważnie. Jeśli choć przez chwilę zastanawiasz się że mógłbyś w przyszłości zerwać umowę, nie decyduj się na razie na jej zawarcie. Unikniesz w ten sposób utraty wszystkich odsetek i jednocześnie cały czas będziesz miał dostęp do swoich pieniędzy. Przede wszystkim, dokładnie czytaj regulamin danej lokaty a nie spotkasz się z ewentualnymi niedomówieniami.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)