Kiedy skorzystać z pomocy notariusza?

Każdy przynajmniej kilka razy w życiu musi załatwić różne sprawy wymagające skorzystania z usług świadczonych przez kancelarię notarialną. Warto wiedzieć, kiedy należy zdecydować się na taką pomoc oraz jak z niej skorzystać.

Notariusz zajmuje się przede wszystkim sporządzaniem różnego rodzaju aktów notarialnych – tego typu dokumenty przygotowuje się w bardzo wielu różnych sytuacjach. Do kancelarii notarialnej trzeba się udać między innymi w sytuacji sprzedaży lub kupna nieruchomości, zawierania umowy darowizny, czy założenia spółki akcyjnej. Także testamenty mogą mieć formę aktów notarialnych. Z usług notariusza trzeba także skorzystać, gdy konieczne jest wykonanie wyciągu lub kopii dokumentu, potwierdzenie zgodności odpisu, czy też poświadczenie własnoręcznego podpisu.

notariusz3

W czasie przygotowywania tego typy dokumentów – konieczne jest zachowanie odpowiedniej procedury. Niezbędnej jest między innymi potwierdzenie tożsamości wszystkich stron podpisujących dany dokument. W przypadku zawierania aktów notarialnych konieczna jest obecność wszystkich zainteresowanych stron. Notariusz sporządza odpowiedni dokument, a następnie jest on odczytywany wszystkim obecnym osobom. Następnie muszą one złożyć własnoręczny podpis na dokumencie. Podpis złożony przez notariusza potwierdza autentyczność dokumentu.

Kancelaria notarialna w Krakowie lub innym mieście – może również wykonywać bardzo wiele innych zadań. Między innymi z jej usług korzystają osoby, które chcą przechować ważne dokumenty, w tym także weksle, czeki, czy papiery wartościowe, które są składane na specjalnym koncie bankowym. Notariusz może również zajmować się spisywaniem protokołów zgromadzeń, na przykład stowarzyszeń, organizacji społecznych oraz spółek.

Warto pamiętać, że nie zawsze istnieje konieczność – osobistego udawania się do kancelarii notarialnej. W wyjątkowych przypadkach notariusz może sam dojechać do klienta. Trzeba jednak wiedzieć, że dotyczy to jedynie niektórych sytuacji, kiedy nie jest możliwie inne rozwiązanie. Na przykład z takiej formy mogą skorzystać osoby, znajdujące się w szpitalu, które pragną sporządzić testament i nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do kancelarii ze względu na stan zdrowia.

notariusz4

W wielu kancelariach notarialnych można także – bez problemu skorzystać z porad prawnych, które dotyczą podejmowanych czynności notarialnych. Warto skorzystać z takiej możliwości w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Notariusz powinien dokładnie wyjaśnić wszystkie podejmowane czynności, tak żeby żadna ze stron nie miała wątpliwości dotyczących załatwianej sprawy.

W bardzo wielu sytuacjach skorzystanie z usług notariusza – jest po prostu koniecznością i nie da się tego uniknąć. Na szczęście znalezienie dobrej kancelarii w Krakowie, ale także praktycznie w każdym innym mieście, nie stanowi większego problemu. Usługi notarialne są łatwo dostępne i nie ma większego problemu z załatwieniem tego typu formalność. Trzeba jednak liczyć się z tym, że wybrana osoba może mieć zajęty grafik, dlatego trzeba będzie poczekać na załatwienie sprawy.

 

źródło: magolansatora.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)