Mukowiscydoza – informacje

Choroba, o której obecnie można usłyszeć coraz częściej, która wielu osobom kojarzy się z układem oddechowym i jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie. Jednakże wielu z nas tak naprawdę nie wie, czym jest owa choroba, czym jest mukowiscydoza. Przede wszystkim w tym miejscu należy zaznaczyć, że mamy do czynienia z chorobą genetyczną, a więc trudno mówić o zachorowaniu jeśli ktoś w rodzinie jej nam nie „podarował”. Wgłębiając się w strukturę choroby, możemy podkreślić to, że jest ona związana z defektem chromosomów. Być może to wiele nam nie mówi, jednakże jeśli powiemy, że mukowiscydoza powoduje zwiększone wydzielanie śluzu, to wiele się wyjaśni. Ktoś powie, że ze zwiększonym wydzielaniem śluzu można sobie łatwo poradzić, ale rzeczywistość osób chorych na mukowiscydozę nie jest taka różowa. Tak naprawdę bowiem nie jest łatwo z tym sobie poradzić i może on powodować trudności w normalnym funkcjonowaniu, może stanowić zagrożenie dla osoby chorej.

Jak rozpoznać mukowiscydozę?

Mukowiscydoza ze względu na swoje objawy bardzo często może być mylona z innymi chorobami, jak chociażby z alergią czy też z astmą. Może to powodować znaczne trudności w postawieniu trafnej diagnozy, a to z kolei może opóźnić podjęcie leczenia. Tymczasem mukowiscydoza powinna być leczona, chociaż powiedzenie leczona nie jest w tym przypadku najbardziej właściwe. Mukowiscydoza jest chorobą nieuleczalną, a tym samym trzeba powiedzieć, że można co najwyżej ograniczać jej rozwój, można stosować środki doraźne, dzięki którym ilość wydzielanego śluzu jest mniejsza, dzięki którym samopoczucie na pewien czas jest lepsze, dzięki którym można w miarę normalnie funkcjonować.

Objawy mukowiscydozy

Najczęściej mukowiscydoza objawia się symptomami ze strony układu oddechowego oraz pokarmowego. W przypadku tego pierwszego mamy do czynienia z trudnościami w oddychaniu oraz nawracającymi się infekcjami. W przypadku układu pokarmowego możemy mówić o braku wydzielania odpowiedniej ilości enzymów trawiennych, a to powoduje brak odpowiedniego trawienia pokarmów. W efekcie mukowiscydoza prowadzi do niszczenia tkanek układu pokarmowego i wcześniej wspomnianego układu oddechowego. Mukowiscydoza jest chorobą, która powinna być stale kontrolowana, a leczenie w głównej mierze polega na podawaniu odpowiednich leków. W przypadku prowadzenia właściwego postępowania, w przypadku stosowania się do wszelkich zaleceń lekarskich oraz oczywiście przy odrobinie szczęścia osoba chora na mukowiscydozę ma szansę, aby dożyć nawet do pięćdziesięciu lat, co w tym przypadku jest sporym sukcesem.

http://treningbrzucha.wroclaw.pl/

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)