“Płać sam sobie” – niezawodny sposób na oszczędzanie

“Istnieje niezawodny sposób na oszczędzanie?” – niemal wszyscy zadajemy sobie to pytanie. Odpowiedź jest genialna w swej prostocie. To zasada: “Najpierw płać sobie”.

Dlaczego oszczędzanie nie przynosi oszczędności?

Większość z nas źle rozumie pojęcie “oszczędzanie”. Czekamy do ostatniego dnia miesiąca, licząc, że “coś nam zostanie” i że to “coś”, to zaoszczędzona kwota. Zwykle jednak dzieje się tak, że osoby zarabiające pensje powyżej średniej, które nie mają problemu ze spłatą rachunków na czas, na koniec miesiąca i tak wychodzą na zero. W oszczędzaniu, podejście bazujące na przeświadczeniu, że w pierwszej kolejności należy wszystko opłacić, a później zobaczyć co nam ewentualnie zostało, jest błędne i zupełnie nieopłacalne. I tak dobrze wiemy, że zwykle nic nam nie zostanie.

Jak odkładać, żeby widzieć efekty?

Odpowiedź jest prosta. Zaraz po otrzymaniu wypłaty, przelej część pieniędzy (tzw. “Drugą wypłatę”) na inne konto. Najlepiej, żeby był to osobny bank, z kontem oszczędnościowym, żeby środki były nieco w ukryciu, trudniej dostępne.

Najlepszym sposobem, jest zautomatyzowanie procesu przelewu. W tym celu ustawiamy zlecenie stałe na swoim głównym koncie bankowym. Teraz, co miesiąc odpowiednia suma jest automatyczne przelewana na nasze konto oszczędnościowe, bez udziału osób trzecich. Wszystko zgodnie z zasadą “czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal”.

Jaki procent będzie najkorzystniejszy?

Eksperci radzą, że najoptymalniejszym rozwiązaniem jest 10 % naszej pensji. Jeśli to dla ciebie za dużo, zacznij od 5 %. Ważne jest, żeby ruszyć z miejsca.

10 % to suma, której utraty niemal nie dostrzeżemy w naszym codziennym życiu, zwłaszcza po dłuższym czasie stosowania tej metody oszczędzania. Dodatkowym atutem jest fakt, że brakujące 10 %, będziemy musieli zastąpić, najpewniej szukając oszczędności w innej sferze naszych wydatków. To pozwoli nam dostrzec na czym traciliśmy zbędne pieniądze. Idealnym wyjściem będzie spisywanie naszych wydatków – to rzuci dodatkowe światło na nasze oszczędności. Więcej porad możesz uzyskać na stronie banki24.com.pl

Systematycznie buduj swoje oszczędności

Mając ustawiony automatyczny przelew, pieniądze odkładają się same. Badania wykonane przez TNS Polska wykazują, że połowa Polaków przeznacza całość swojego dochodu na bieżące wydatki. Lwią cześć stanowią osoby, liczące, że odłożą sumę, która im po prostu zostanie. Uświadomienie sobie tego błędu jest kluczem do rozpoczęcia budowania swojego zaplecza finansowego.

Wydajesz mniej, pieniądze odkładają się same, a twoim koncie oszczędnościowym (koniecznie w innym banku!) rośnie fundusz awaryjny. Oszczędzanie jest o wiele prostsze niż myślisz!

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)