Po co nosi się czapki?

Tak niepozorne elementy garderoby jakimi są czapki mają szereg rozmaitych funkcji. Każda czapka jednak nadaje się do czegoś innego i ma nie o inne przeznaczenie. Są takie czapki, które nosi się tylko i wyłącznie ze względów praktycznych. Są jednak również takie, które są idealnym uzupełnieniem stroju. Poza tym, istnieją również czapki, które przynależąc do jakieś zawodu po prostu trzeba nosić.

Praktyczna funkcja czapki

Niewątpliwie, czapki, zwłaszcza zimowe, mają swoje praktyczne funkcje. Przede wszystkim chodzi o to, aby uchronić odkryte części ciała przed chłodem. Chodzi tutaj zwłaszcza o głowę i uszy, choć niektóre czapki przykrywają nawet szyję.

Praktyczne czapki na zimę to między innymi jednoczęściowe czapki naciągane na głowę. Zakrywają one wszystkie strategiczne miejsca, takie jak uszy. Oprócz nich są również czapki przedłużane, które dodatkowo zakrywają także szyję, dzięki czemu zbędne jest zakładanie szalika.

Warto zauważyć, że są również zupełnie inne rodzaje czapek na zimę. Wśród nich są takie, które składają się z kilku połączonych ze sobą części. Są to na przykład pilotki, które naciąga się jedynie na czubek głowy, a uszy chronią klapki, które można opuścić i zawiązać.

Czapki jako uzupełnienie stroju

Niewątpliwie, opisane powyżej czapki zimowe, oprócz tego, że są praktyczne, pełnią również funkcje ozdobne. Niemniej jednak, gdyby nie były potrzebne, aby chronić przed zimnem, pewnie mało kto by je nosił. Są natomiast również takie rodzaje czapek. które co prawda bywają przydatne z konkretnych powodów, to jednak przede wszystkim są czapkami ozdobnymi. Takie są w większości czapki letnie, których daszki dają jakąś ochronę przed słońcem, jednak nie to jest głównym powodem, dla którego się je zakłada.

Za dobry przykład czapki z daszkiem noszonej dla ozdoby uchodzi kaszkiet. Ma on tak mały daszek, że nie jest w stanie przed niczym ochronić. Jednakże, nie brakuje chętnych do noszenia tej czapki z długą i bogatą historią.

Czapki służbowe

Warto zwrócić uwagę na te rodzaje czapek, które noszone są przez przedstawicieli różnych zawodów. Czapkami służbowymi są na przykład czapki garnizonowe. Noszenie takiej czapki oznacza przynależność do danej służby mundurowej. Często na czapkach umieszcza się gwiazdki, czy też inne symbole oznaczające stopnie.

Ciekawym przykładem czapki służbowej jest z pewnością pilotka. Niegdyś piloci jak i zawodowi kierowcy zakładali pilotki ze względów czysto praktycznych. Dzisiaj już tego nie robią, natomiast czapki przejęli zwykli obywatele.

Reklama: http://rodzajeczapek.pl

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)