Poker – zasady gry

Hazard był obecny przy człowieku od zarania dziejów ludzkości. Przybierał on różnoraką postać, w zależności od czasu i możliwości. Ale jedno było zawsze niezmienne. Hazardowi towarzyszyła zawsze walka o wygraną, co z kolei wyzwalało w człowieku dawkę adrenaliny. Znawcy mówią, że uzależnia ona tak samo jak narkotyk, a nawet bardziej. Ludzie odczuwali potrzebę udowodnienia sobie i innym, że są lepsi, albo kusiła ich wizja łatwego wzbogacenia się. Tak się dzieje do dziś i chociaż sama gra przebiega w zupełnie inny sposób, rządzą nami wtedy najprymitywniejsze instynkty. W zagadnieniem hazardu łączą się nierozerwalnie dwa pojęcia. Są to uzależnienie i przestępczość.

Zarówno jedno jak i drugie należy do wyjątkowo nieciekawych pojęć, więc nie dziwimy się, że sam hazard jest odbierany przez ludzi dwojako. Z jednej strony opisywana wcześniej potrzeba walki, a z drugiej jako coś niebezpiecznego, dla typów spod ciemnej gwiazdy. Dziś widząc zwykłych ludzi grających w karty, być może nie uważamy ich za przestępców lub za osoby uzależnione, ale kasyno kojarzy nam się za miejsce, gdzie przegrywa się fortuny a za stolikami siedzą oszuści. Jednakże jednej tylko grze udało się wydostać z tego stereotypu. Zyskała ona miano rozrywki na wysokim poziomie a znajomość jej prawideł jest uważana za część dobrego wychowania. Mowa o pokerze, zwanym grą królewską, podobnie jak szachy. Nie wiadomo skąd się wzięła ta nagła i niespodziewana amnestia dla tej gry. Wszakże do tego czasu stawiano ją na równi z innymi bezbożnymi i szkodliwymi uciechami, jak dawniej mówiono. Najprawdopodobniej nobilitacja pokera wynikła z faktu, iż grali w niego namiętnie królowie, księża i szanowane osobistości świata nauki i kultury. Nie wypadało, aby ktoś widział ich jak grają w coś, potępianego przez resztę ludzi. Wystarczyło stworzyć legendę o szlachetności tej gry. Udało się to nad wyraz dobrze, bowiem taka teoria panuje do dziś dnia. Poker ma nawet swoje mistrzostwa i rozgrywki a wiele krajów oszalało wprost na jego punkcie. W stanach Zjednoczonych wprowadzono wyjątki w zakazie uprawiania hazardu, wyłączając z niego właśnie ten rodzaj gry. Ktoś mógłby zapytać, dlaczego tak się dzieje i czy nie jest to objaw dwulicowego poglądu na prawo.

Być może, bowiem poker jest taką samą grą jak inne i ryzyko uzależnienia od niego jest dokładnie takie samo jak w przypadku ruletki. Widać wyraźnie jak zmieniamy opinie i prawo pod wpływem poglądów innych.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.7/10 (15 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)