Porządkujemy domowe finanse

Przed nami grudzień, a to ostatni czas, aby wprowadzić kilka zmian do domowego portfela i zastanowić się nad tym jak zarządzamy pieniędzmi na co dzień. W tym artykule zawarliśmy naszym zdaniem najbardziej uniwersalne wskazówki, które pozwolą ci na zrobienie porządku ze swoim domowym budżetem raz na zawsze.

kredyty i inne produkty finansoweZaczynamy od planowania wydatków z dużym wyprzedzeniem. Jeśli potrafisz prognozować np. przyszły koszt ubezpieczenia, średnie wydatki na jedzenie i inne koszty związane ze swoim życiem – jesteś na dobrej drodze. Dzięki perspektywicznemu spoglądaniu do swoich finansów będziesz w stanie w sposób kontrolowany i racjonalny wybierać tylko te produkty, których naprawdę potrzebujesz. Pamiętaj, że każdy niespodziewany wypad do sklepu na ogół wiąże się ze znacznie wyższymi wydatkami, niż te, które pierwotnie planowałeś.

Zastanów się czy produkty finansowe z jakich korzystasz na co dzień działają na twoją korzyść. Banku coraz częściej zmieniają warunki współpracy ze swoimi klientami, obciążają ich portfele dodatkowymi opłatami za np. utrzymanie karty debetowego do konta. Sprawdź oprocentowanie konta oszczędnościowo-rozliczeniowego, na które wpływa twoja comiesięczna pensja. Być może inne banki w Polsce oferują lepszą ofertę? Zajrzyj do popularnych w internecie porównywarek kont ROR i przenieś się ze swoimi finansami. Pamiętaj, że dziś to nowy klient ma lepszą ofertę od tego, który przez lata trzyma się swojego banku – zasada lojalności jest już od przynajmniej kilku lat przeszłością.

Korzystaj z kart debetowych i kredytowych tam gdzie to możliwe. Dziś za większość transferów bezgotówkowych otrzymasz częściowy zwrot poniesionych kosztów, a to nawet do 5 % w wybranych bankach. Tzw. cashback pozwala na lepsze zarządzanie pieniędzmi na koncie i korzystanie z dużych upustów. Pamiętaj tylko, aby skorzystać z oferty dopasowanej do potrzeb – część banków rzeczywiście zwraca 5 % wartości zakupów, ale tylko do jakiejś z góry określonej kwoty. Część zapewnia zwroty wyłącznie za konkretne produkty jak np. paliwo na stacji benzynowej.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 10.0/10 (1 głosy)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)