Prawdopodobieństwo wygrania

Rachunek prawdopodobieństwa, znany powszechnie w matematyce, ma bardzo dużą rolę w grze w pokera. Niby nie kojarzy się on tak konkretnie z pokerem jednak dla zawodowców to tzw. chleb powszedni. Każdy z graczy po rozdaniu kart mając przed sobą swoje, oblicza i kalkuluje, jakie ma szanse z danym układem kart na silne ułożenie. Mówiąc prościej oblicza w głowie, jaka jest szansa, że będzie miał lepsze od przeciwników karty. Aby być w tym najlepszym trzeba mieć bardzo dobrze rozwinięte logiczne myślenie w sytuacjach stresowych.

Także skupienie i umiejętność liczenia są tutaj przydatne. Prawdopodobieństwo może jednak wynieść zero lub być mniejsze od tego, jakie sobie dany gracz wyliczył. Dla przykładu gracz posiadający cztery karty o kolorze kier chce mieć kolor, czyli cała piątkę w tym kolorze. Więc oblicza, że jego szanse na dostanie takiej karty to jeden do, czterech, czyli dość duże. Jednak w pozostałych kartach w talii może nie być już w ogóle tego koloru zakładając, że razem gra czterech graczy. Dlatego w pokerze nigdy nie jest pewne to, jaka jest szansa na dostanie wymarzonej karty. Można jedynie w przybliżeniu oszacować szansę i uzależniając ja od liczby wszystkich graczy. Całkowita liczba wszystkich układów kart, jakie mogą zdarzyć się w pokerze to 2598960. Na pewno możliwość dobrego szacowania możliwości, jakie ma się na podstawie posiadanych kart jest bardzo dużą zaletą każdego gracza. Nie ulega to wątpliwości, lecz jest czymś bardzo rzadko spotykanym. Jedynie najlepsi z najlepszych i profesjonaliści mogą dokonywać takich rzeczy. Ćwiczenia tych umiejętności można wykonywać na różnych polach.

Praktyka, czyli podczas gier ze znajomymi lub przez Internet, trzeba się starać przewidywać najprostsze rozwiązania i ułożenia kart. W miarę upływu czasu i większego doświadczenia będzie to szło szybciej oraz efektywniej. Można również, w bardzo łatwy sposób, za pomocą kalkulatora i kartki oraz długopisu wyliczać według ogólnie dostępnych wzorów przykładowe możliwości rozdań i ułożeń.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 6.5/10 (15 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)