Strach przed energią atomową

Strach nie zawsze jest możliwy do wytłumaczenia, zwłaszcza gdy dotyczy całych społeczności. Społeczności bardzo często mają obawy, co do pewnych technologii oraz ich stosowania bez posiadania odpowiedniej wiedzy, która pozwala na racjonalne oraz merytoryczne określenie tego, czy ryzyko związane ze stosowaniem danego rozwiązania jest rzeczywiście niebezpieczne. W społeczeństwach zachodnich mamy obecnie spore obawy przez energią atomową. Środowiska ekologiczne bardzo intensywnie przeciwdziałają inwestowaniu w energię atomową. Nie jest to racjonalne podejście do kwestii pozyskiwania energii. Środowiska ekologiczne z jednej strony twierdzą, że postawienie na źródła odnawialne jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo energetyczne dla większości krajów na świecie. Z drugiej strony nie biorą one pod uwagę tego, co oznacza w rzeczywistości bezpieczeństwo energetyczne. Możemy mówić o dwóch jego aspektach, czyli braku uzależniania od jednego rodzaju surowca i technologii z jakiej pozyskuje się energię. Z drugiej strony są to koszty.

Jeśli energia jest łatwa to pozyskania, ale bardzo droga, nie oznacza to wcale dla odbiorców bezpieczeństwa energetycznego. Wysokie koszty energii są niebezpieczne, gdyż negatywnie wpływają na gospodarki poszczególnych krajów. Wynika to z wysokich kosztów związanych z produkcją, co wpływać może między innymi na wielkość bezrobocia, nowe inwestycje. Z tego powodu energia musi być, jak najbardziej tania. Odnawialne źródła energii mają olbrzymi plus w postaci braku kosztów w zakresie pozyskiwania surowców. Póki woda, powietrze, czy energia słoneczna nie jest obciążona żadnymi podatkami i opłatami, są to źródła energii bardzo tanie. Z drugiej strony nie możemy nie brać pod uwagę, że instalacje, które pozwalają pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych są drogie. Jednorazowe koszty zakupu i montażu takich instalacji są niedostępne dla wielu użytkowników, co nie przekłada się na bezpieczeństwo energetyczne dla całego społeczeństwa.

Energia atomowa nie jest rozwiązaniem w zakresie wykorzystywania jej, jako jedynego źródła. Z drugiej strony ten rodzaj energii jest doskonałym sposobem na to, by uzyskać bezpieczeństwo energetyczne poprzez wykorzystanie dodatkowego źródła energii. Źródło energii, jakim jest atom jest tak samo dostępne i tanie, jak źródła odnawialne. Koszty stworzenia elektrowni atomowej są wysokie jednorazowo, ale za to zapewniają bardzo duże ilości energii. Energia atomowa to doskonałe rozwiązanie dla zapewniania prądu przede wszystkim dla dużych przedsiębiorstw, ale także dla państw, które w ten sposób mogą zapewnić sobie bezpieczeństwo energetyczne.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)