Texas i poker

Rodzaj pokera sportowego zwanego po angielsku Texas Hold’ Em w Polsce jest nazywany teksańskim klinczem. Jest to najbardziej popularna odmiana pokera na świecie. W każdej tego typu rozgrywce uczestniczy, co najmniej dwóch graczy, a w talii kart są pięćdziesiąt dwie karty, czyli pełna talia. Jeden z graczy zawsze jest rozdającym a dwoje graczy będących po jego lewej stronie musi zalicytować w ciemno. Ten siedzący najbliżej wkłada mniejszą stawkę, czyli tzw. small blind, a ten siedzący dalej wkłada większa, zazwyczaj dwukrotnie większą niż poprzednik. Karty rozdaje się od lewej strony rozdającego aż do każdego gracza.

Nikt z współgrających nie może patrzyć na karty innego gracza lub podglądać, jakie ma przeciwnik. Kolejność licytowania jest zmieniana, kiedy w grze pozostaje już tylko dwóch graczy. Big blind przypada wtedy drugiemu graczowi a small blind temu, który rozdaje. Pokazywanie kart dla sprawdzenia zaczyna się zawsze według wskazówek zegara. Najwyższym znanym układem w pokerze jest następujący rozkład kart: as, dama, walet, król oraz dziesiątka w tym samym kolorze. Strit w kolorze, czyli inaczej poker jest wtedy, kiedy gracz posiada wszystkie kart w tym samym kolorze. Jeśli nastąpiła sytuacja, kiedy to dwóch uczestników gry ma pokera, to wygrywa ten, którego poker zaczyna się od najwyższej karty. Istnieje także niewielka, ale zawsze szansa na remis, który kończy się równym podziałem całej puli. Taka sytuacja jest, kiedy każdy z dwóch graczy ma karetę składająca się z kart wspólnych i o tej samej wartości a piąta karta jest tej samej wartości.

Podział równy puli jest też w przypadku, kiedy fulla maja obydwaj gracze i do tego najwyższa karta tak w trójce jak i w dwójce jest taka sama. Jeśli żadnemu z graczy nie udało, się ułożyć układu to każdy z nich ma wysoka kartę. Wygrywa ten, którego pierwsza karta jest najwyższa. Jeśli są równe, to po kolei sprawdza się drugą, trzecia itd. Możliwości w tym rodzaju gry jak widać jest dużo, ale żeby je opanować wystarczy być cierpliwym i skupionym.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 7.5/10 (15 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)