Zadbany i ekologiczny ogród

Od kilku lat masz piękny ogród, o który dbasz jak o własne dziecko? Czy jednak pamiętasz o tym, aby jednocześnie był on przyjazny dla środowiska? W XXI wieku nie wystarczy, aby ogród był ładny. Modny ogród musi być także ekologiczny.

ogrodnictwoStosuj naturalne nawozy do roślin. Znajdziesz ich mnóstwo w profesjonalnych sklepach ogrodniczych (np. online na: www.flora-fauna.pl/pol_m_Nawozy_Plagron-196.html). Wygospodaruj w ogrodzie ustronne miejsce na kompostownik. W ten sposób ekologicznie pozbędziesz się odpadów organicznych z domu i znajdziesz dobre miejsce na składowanie skoszonej trawy. Możesz posiać wokół niego kwiaty, które na tak żyznej glebie będą pięknie rosły, a jednocześnie odgrodzą resztę działki od nieładnego widoku kompostownika.

Nawadniaj rośliny, wykorzystując deszczówkę. Najprościej możesz to zrobić, zbierając wodę z rynny do zbiornika. Nie jest to jednak najbardziej opłacalne rozwiązanie, ponieważ na ogół podczas deszczu ogród i tak jest podlany, a wielkość zbiornika jest ograniczona, więc większość wody się zmarnuje. Korzystniejsza, choć na początku droższa, jest instalacja całego systemu zbierającego wodę na działce. Taka woda jest gromadzona w zbiorniku pod ziemią. Można ją wykorzystać nie tylko do podlewania ogrodu, ale także do innych celów w gospodarstwie domowym. To inwestycja, która bardzo szybko się zwróci.

Postaraj się zrezygnować z roślin egzotycznych. W Twoim ogrodzie najlepiej czują się rośliny, które naturalnie pochodzą z podobnego środowiska. Takie kwiaty, drzewa i krzewy łatwiej dostosowują się do polskiego klimatu. Ogród w stylu babcinej chatki na wsi może być w dzisiejszych czasach oryginalny i wyróżniać się na tle działek sąsiadów, na których każda roślinka jest posadzona od linijki.

Pamiętaj też, że niektórych szkodników pozbędziesz się, sadząc obok siebie odpowiednie rośliny. Rabatę z różami możesz przepleść lawendą. W ten sposób mszyce i mrówki naturalnie będą unikać tego miejsca. Ślimaki wyprosisz z grządek, jeśli posadzisz w nich cebulę, czosnek albo szałwię. Czasami wystarczy dobrać odpowiednie rośliny w pary, a one wzajemnie pomogą sobie walczyć ze szkodnikami.

Postaraj się, aby ogród był oświetlony lampami solarnymi. W tej chwili nawet w szklarni możesz zastosować oświetlenie roślin, które będzie wykorzystywać energię słoneczną. To przyniesie nie tylko korzyści dla środowiska, ale także pomoże Ci obniżyć koszty rachunków za prąd. Ekologiczny ogród to korzyść dla Twojej rodziny i dla świata.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)