Złote monety 3 króli Holenderskich

Wstęp niezupełny i przykładowy do opisu monet trzech niderlandzkich królo­wych: Wilhelminy, Juliany i Beatrix. Królowa Juliana miała cztery córki. Z nich najstarsza, Beatrk, wstąpiła na tron 30 kwietnia 1980. Ponieważ jednak najstarsza z królowych, Wilhelmina, objęła tron w roku 1890, możemy się spodziewać, że kobiety będą rządzić w Niderlandach bez przerwy przez 100 lat.

Królowa Wilhelmina, Juliana i Beatrix to królowe Niderlandów i na monetach obiegowych znikła już nazwa Belgii, która nas tak intrygowała. Jednak istnieje dalej na monetach złotych. Niderlandy, które po wyjaśnieniach zgodnie z polskim językiem potocznym możemy nazywać Holan­dią, biją dalej monety złote, dukaty. W 700-letnią rocznicę Amsterdamu wybito rocznik z datą 1975. Na awersie tych dukatów jest tradycyjny napis: Moneta aurea regni Belgii ad legem imperii. Tak więc na kruszcu szlachetnym utrzymuje się język Cezara. To pierwszy związek monet współczesnych z przeszłością. Są inne.

Dynastia, z której pochodzą trzy królowe, wiedzie się w prostej linii od Wilhelma Orańskiego, miiczka, urzędnika Karola V.  Dynastia nazywa się Oranien-Nassau.   Holendrzy nie zapomnieli, że Wilhelm, arystokrata na służbie Hiszpanów, stanął po stronie ludności holenderskiej przeciw swym zwierzchnikom i umarł w obronie wolności Niderlandów. Beatrix panuje nad prowincjami, które w roku 1579 w Unii Utrechckiej złączyły się, by uzyskać niepodległość. Powszechna obiegowa moneta holenderska, 2 i 1/2-guldena, do roku 1966 srebrna, odpowiada z małymi zmianami wartości jednego dolara i stanowi dalszy ciąg rozmaitych form niderlandzkiego talara. Królowa Wilhelmina, córka króla Wilhelma III, urodziła się w roku 1880 i została królową w roku 1890, mając lat 10. Objęła rządy po dojściu do pełnoletności w roku 1898. Niemniej, pierwsze monety z jej portretem ukazały się w roku 1892, gdy była dziewczynką 12-letnią. Pokazują jej twarz w naturalnych, falistych włosach. Te portrety „z długimi włosami” są szczególnie ładne  na monetach większych— 1-guldenowych.   Są  także  z  tą  podobizną   wartości   mniejsze: 10-centówk-i, 25-centówki. Wybijano także „z długimi włosami” monety złote 10-guldenowe. Ta pierwsza wersja utrzymała się niezmieniona do roku 1897. W roku pełnoletności. 1898, portret został zmieniony, królowa dostała diadem, włosy zostały podniesione do góry i upięte. Dodano monety 2 i 1/2- oraz 1/2-guldena, srebrne, a także 5 centów bilonowe.

W roku 1910 widzimy trzecią wersję podobizny królowej: jest to popiersie młodej damy w płaszczu z gronostajów.

VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0.0/10 (0 głosów)
VN:F [1.9.22_1171]
Oceny: 0 (wybrano z 0 głosów)